26 paź 2018

2018.10.26 spotkanie KIDL z Ministrem Zdrowia

0

Jak donosi po spotkaniu z Ministrem Zdrowia, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Szumowskim i wiceminster Józefą Szczurek-Żelazko Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, a za nią medyczne media (Rynek Zdrowia, Polityka Zdrowotna, medexpress.pl) (klik do artykułu)

„W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko.
Główne tematy spotkania to: nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej i podwyżki dla diagnostów.
– Jesteśmy zadowoleni, że jest „zielone światło” dla nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Ministerstwo zapewniło, że do końca listopada przedstawi projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Co do kwestii zarobków, to Ministerstwo dostrzega problem i do końca roku przeanalizuje wysokość zarobków diagnostów laboratoryjnych. Minister zapewnił nas, że do końca 2018 r. dyrektorzy szpitali mają poinformować go jakie są faktyczne zarobki poszczególnych grup zawodowych. Dopiero potem Ministerstwo Zdrowia podejmie działania dotyczące wysokości wynagrodzeń w publicznych placówkach ochrony zdrowia – mówiła po spotkaniu dr Elżbieta Puacz prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Ministerstwo zapewniło również, że na dofinansowanie specjalizacji diagnostów laboratoryjnych zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu państwa.
– Cieszy nas, że minister chce, żeby w Polsce byli dobrze wykształceni diagności laboratoryjni z dziedzin medycyny laboratoryjnej. Ale w tej chwili pielęgniarka bez specjalizacji zarabia więcej niż diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, a to jest niedopuszczalne. Dlatego kwestię płac trzeba szybko uregulować, gdyż jest to bardzo ważne w szczególności dla młodych diagnostów laboratoryjnych – powiedziała Elżbieta Puacz.
Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto. Dlatego 50 procent absolwentów analityki medycznej nie chce podejmować pracy w zawodzie.”

 

Nas dziwi, że Minister Zdrowia twierdzi, że nie wie, ile zarabiamy w laboratoriach. Do czasu naszego spotkania w Ministerstwie, wyznaczonego na 14.11.2018, postaramy się zebrać najświeższe dane na ten temat.

 

(źródło fotografii: KRDL)

 

 

[top]