27 sty 2018

Informacja po spotkaniach z Ministrem Zdrowia w dniach 25 i 26 stycznia 2018

0

Styczniowe spotkania z Ministrem Zdrowia

W dniach 25 i 26 stycznia 2018 odbyły się dwa spotkania pracowników ochrony zdrowia z nowym Ministrem Zdrowia, prof. Łukaszem Szumowskim.

W pierwszym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych (OZZPF, OZZPTMR, OZZTME). Spotkanie dotyczyło dwóch obywatelskich projektów ustaw złożonych w Sejmie przez PZM: ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. Zgodnie z doniesieniami uczestników, rozmowy przebiegły w przyjaznej i merytorycznej atmosferze, a Minister Zdrowia wykazał zrozumienie dla postulatów Porozumienia Zawodów Medycznych. Zapowiedziano również, że tuż po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej odbędzie się kolejne spotkanie delegacji PZM z Ministrem Zdrowia. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w dn. 6-8 lutego 2018.

Kolejne spotkanie z Ministrem zdrowia odbyło sie 26 stycznia 2018. Dotyczyło ono bezpośrednio środowiska diagnostów laboratoryjnych, a udział w nim wzięli: prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych – dr Elżbieta Puacz, członkini Zarządu Krajowego KZZPMLD, dr Matylda Kłudkowska oraz trzej przedstawiciele Młodych Diagnostów. W trakcie godzinnego spotkania omawiano szeroko problemy dotykające diagnostów laboratoryjnych, w tym:

– ograniczenie dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego tylko dla absolwentów kierunków medycznych,
– finansowanie szkoleń specjalizacyjnych,
– rolę specjalisty w medycznym laboratorium diagnostycznym,
– problem ze szkoleniami ciągłymi wynikający z wprowadzonego rozporządzenia.

Spotkanie miało charakter poznawczy, stąd trudno na razie mówić o konkretach. Przebiegło jednak w dobrej, otwartej atmosferze, a pan Minister dostał od nas propozycje rozwiązań naszych głównych problemów. Zapowiedziane zostały prace nad odrębnym finansowaniem i ułatwieniem dostępu do specjalizacji oraz kolejne – tym razem robocze – spotkanie z przedstawicielami naszego środowiska.

Więcej informacji na temat rozmów diagnostów z Ministrem Zdrowia w źródłach internetowych:

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Diagnosci-po-spotkaniu-z-Szumowskim-merytorycznie-przedstawilismy-postulaty,180746,8.html
http://www.politykazdrowotna.com/28140,diagnosci-juz-po-spotkaniu-z-ministrem-czekaja-na-kolejne-robocze

[top]