15 cze 2021

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach przechodzi bez senackich poprawek

0

Byliśmy dziś pod Sejmem, by sprawdzić, jak przebiegało będzie głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Spędziliśmy tam ponad 5 godzin, by dowiedzieć, się że po wielogodzinnym posiedzeniu Sejm odrzucił wszystkie 3 poprawki, zgłoszone przez Senat do zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Za odrzuceniem poprawek głosowało 232, a przeciw 223 posłów, wstrzymało się 3. Wygląda na to, że PiS bał się, że część posłów ulegnie i w środku głosowań kolejnych poprawek wystąpił minister Adam Niedzielski, podkreślając, że zaproponowane przez Senat poprawki to obietnice bez pokrycia. Minister przypomniał, że koszt rządowego projektu w skali pół roku to 4 mld zł, a senackiego ponad 6 mld zł. A w przyszłym roku te koszty się podwoją.

Od 1 lipca obowiązywały więc będą współczynniki zawarte w Ministerialnym projekcie ustawy, czyli 1,06 dla diagnosty ze specjalizacją, 0,81 dla diagnosty bez specjalizacji oraz biologa czy biotechnologa, 0,73 dla technika analityki medycznej i sekretarki medycznej oraz 0,59 dla pomocy laboratoryjnej. Oznacza to, że specjalista nie będzie mógł zarabiać mniej niż 5478 zł brutto, diagnosta bez specjalizacji mniej niż 4186 zł brutto, technik analityki i sekretarka medyczna mniej niż 3772 zł brutto, a pomoc laboratoryjna mniej niż 3049 zł.

Więcej informacji znajdą Państwo w artykule portalu cowzdrowiu.pl

[top]