19 mar 2020

Stanowisko Prezes KRDL w sprawie rozporządzenia dotyczącego zdalnej autoryzacji

0

Szanowni Państwo,

‼️ Zdajemy sobie sprawę, jak duży odzew wywołał nasz ostatni post o sprzeciwie środowiska diagnostów laboratoryjnych w sprawie rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia dotyczącego wprowadzenia zdalnej autoryzacji badań wykonanych metodą automatyczną.

‼️ Dziś, gdy emocje nieco opadły, prezentujemy stanowisko Prezes Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Aliny Niewiadomskiej dotyczące przedmiotowego rozporządzenia. Więcej szczegółów również w portalu medexpress.

‼️ Tutaj dostępne jest również stanowisko radcy prawnego KIDL dr n. prawn. Macieja Niezabitowskiego w sprawie zdalnej autoryzacji. Zgodnie z nim „każdy diagnosta laboratoryjny ma PRAWO DO ODMOWY wykonania czynności diagnostyki laboratoryjnej polegającej na zdalnej autoryzacji wyników badań […], jako czynności mogącej naruszać zasady wykonywania zawodu wynikające z ustawy o diagnostyce laboratoryjnej

‼️ Jednocześnie zwracamy uwagę na kilka faktów:

Jako że rozporządzenie NIE DOTYCZY tak naprawdę badań wykonywanych stricte w samej diagnostyce #koronawirus, jego wprowadzenie „od zaplecza” odbieramy wyłącznie jako próbę wprowadzenia negowanych od lat przez środowisko zmian w prawie pod osłoną epidemii.

Pozostawienie lakonicznych zapisów w rozporządzeniu może doprowadzić do sytuacji, w której przepisy będą naginane,co doprowadzi do zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów.

Będziemy PILNIE MONITOROWAĆ deklarowaną przez Ministerstwo tymczasowość przepisów, bo biorąc pod uwagę pierwotny zamiar ustawodawcy (wprowadzenie zapisów bezterminowo) jak i pominięcie konsultacji społecznych i całej drogi legislacyjnej oraz wydatki poniesione przez dyrekcje placówek na wprowadzenie zmian w sposobie autoryzacji, obawiamy się, że przepis ma szansę zagościć w prawodawstwie na dłużej.

[top]