07 mar 2019

2019-03-07 Zarządzenie Prezesa NFZ – 900 mln dla szpitali

0

Szanowni Państwo,

zgodnie z informacjami z artykułu opublikowanego dziś na łamach Polityki Zdrowotnej „Narodowy Fundusz Zdrowia ma już zgodę resortu finansów i uruchamia 900 mln zł. Dziś część kwoty, resztę w przyszłym tygodniu. 440 mln zł trafi na zapłatę nadwykonań w placówkach medycznych. Kolejne kwoty pójdą na zmniejszenie kolejek, a potem na podniesienie wynagrodzeń dla pracowników pomijanych w podwyżkach – m.in. diagnostów i fizjoterapeutów. Od kiedy szpitale będą mieć liczone wyższe stawki? (…)

Zapowiadany wzrost stawek dla szpitali będzie z wyrównaniem od 1 stycznia, a nie od marca. – Teraz będziemy procedowali uruchomienie ogólnej rezerwy i kwoty z planu 115 mln zł i 350 mln zł poza wspomnianymi 900 mln zł. Pójdą na nadwykonania plus „co komu brakuje” – mówi nam Jacyna.

Chodzi m.in. o pilotaże celowane – na określone województwa, w których będą się odbywać lub już odbywają. Wsparcie dostaną m.in. placówki z sieci onkologicznej, kardiologia i centra zdrowia psychicznego. Ale też wzrost wycen świadczeń – a więc i pośrednio płac” (tutaj dalsza część artykułu, a tutaj zarządzenie Prezesa NFZ)

[top]