02 sty 2022

2022 – ważne zmiany w prawie pracy i w rozliczeniach podatkowych

0

Szanowni Państwo,

Rok 2022 przyniesie nam duże zmiany zarówno w zakresie prawa pracy, jak i rozliczeń podatkowych.
Zmiany w prawie pracy będą związane m. in. ze wzrostem pensji minimalnej oraz z koniecznością implementacji Unijnej Dyrektywy „work-life balance”. Zmiany podatkowe wynikną natomiast z wejścia w życie przepisów tzw. „Nowego Ładu”.

Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych artykułów i porad, dotyczących obu kwestii.

Zmiany w prawie pracy podsumowuje w swoim artykule Dziennik Gazeta Prawna (klik). Mają one dotyczyć przede wszystkim zmian w zakresie urlopów rodzicielskich i wymiaru dni opieki nad dzieckiem oraz zmian w zakresie naliczania prawa do zasiłku chorobowego. Co interesujące, nowe uprawnienia w kwestii weryfikacji uprawnień do otrzymywania świadczeń otrzyma w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych – szerzej pisze o tym portal Prawo.pl (klik).

Zmiany podatkowe to przede wszystkim:

  1. Wprowadzenie tzw. „ulgi dla klasy średniej”, która dotyczyła będzie osób zarabiających pomiędzy 68 412 do 133 692 zł rocznie (5 700 – 11 140 zł miesięcznie). O tym, czy warto złożyć u pracodawcy wniosek o jej nienaliczanie pisze portal Wprost Biznes (klik).
    Mimo że wydaje się, że części z nas może to póki co nie dotyczyć, bo niektórzy z nas nie osiągają dochodów na poziomie 68 142 zł rocznie, to należy pamiętać, by podejmując decyzję o skorzystaniu lub nieskorzystaniu z naliczania ulgi wziąć pod uwagę nie tylko Waszą aktualną sytuację finansową, ale też fakt, że od lipca pensje pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych będą wyglądały inaczej (prognozowana kwota bazowa do przeliczania wynagrodzeń w ochronie zdrowia wyniesie około 5500 zł brutto, natomiast nowe ustawowe współczynniki wynagrodzeń dla poszczególnych grup zawodowych mają wyglądać następująco (klik)).
  • Zmiana kwoty wolnej od podatku – kwota wolna od podatku wzrośnie w tym roku do 30 000 zł i część z Państwa może w związku z tym chcieć złożyć u pracodawcy formularz PIT-2, dzięki czemu Wasze wynagrodzenia netto pozostaną na nieco wyższym poziomie niż gdyby nie złożyli Państwo tego formularza. O szczegółach pisze portal Gazeta Prawna (klik).
[top]