03 lis 2020

Absurdalny pomysł Ministerstwa Zdrowia – brak kwarantanny dla medyków

0

📌 Zastanawialiśmy się w gronie Zarządu #KZZPMLD jaki będzie dzisiejszy news dnia…

📌 Ministerstwo Zdrowia nie zawiodło i informuje (szczegóły TUTAJ), że w nocy z 2 na 3 listopada zmieniono przepisy i na mocy nowych zapisów personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie dzięki możliwości wykonywania testów antygenowych

📌 Świetnie, ale co w sytuacji, gdy jednocześnie przywrócona zostaje kwarantanna dla domowników? Gdzie mieszka medyk z kontaktu, ale z ujemnym wynikiem testu antygenowego? W szpitalu? Czy ujemne wyniki testów antygenowych nie muszą być potwierdzone testem rRT-PCR?

📌 Więcej – cytujemy niektóre pytania z naszego wczorajszego pisma do Ministerstwa:

❓ Kto ma wykonywać te testy: diagnosta/technik analityki/lekarz/pielęgniarka/ratownik?

❓ Gdzie będzie można wykonać te testy? Na SOR, przyłóżkowo czy wyłącznie w laboratorium? (a może wykona je portier na wejściu do pracy?)

❓ Jak ma być zabezpieczona osoba wykonująca test? Czy tak jak w laboratorium COVIDowym?

❓ Czy będą ścisłe wytyczne co do tego, które testy antygenowe mogą być stosowane?

❓ Czy wytyczne co do stosowania testów antygenowych zostaną skonsultowane ze środowiskiem diagnostów, specjalistów z dziedziny diagnostyki laboratoryjnej i/lub mikrobiologii?

❓ Czy każdy wymaz zostanie dostarczony do laboratorium i w przypadku wyniku dodatniego diagnosta (tak jak dotychczas) będzie raportował wynik dodatni do systemów rządowych/PSSE, a w przypadku wyniku ujemnego automatycznie wykona (lub przekaże odpowiednio zabezpieczoną próbkę dalej) w celu wykonania testu molekularnego aby wykluczyć/potwierdzić zakażenie?

❓ Czy w przypadku wyniku ujemnego uzyskanego poza laboratorium, pobrany zostanie nowy wymaz i przesłany do laboratorium? Czy też do laboratorium dostarczona zostanie do weryfikacji próbka już raz otwierana? (problem kluczowy pod kątem ewentualnej kontaminacji)

❓ Czy w przypadku wyniku dodatniego uzyskanego poza laboratorium wiadomo, kto będzie raportował do systemu rządowego wynik jako dodatni?

❓ Kto poza diagnostą będzie miał prawo do autoryzacji takiego wyniku, a co za tym idzie kto odpowie prawnie za uzyskany wynik? Jeśli raportować ma diagnosta, to na jakiej podstawie?

❓ Czy testy antygenowe, wzorem testów molekularnych, będą odrębnie kontraktowane przez NFZ w celu kontroli przez płatnika wykorzystania testów/raportowania wyników?

Tyle pytań, żadnych odpowiedzi.

Wiemy, że #BadaniaNieRobiąSięSame, ale chorzy pracownicy laboratoriów też ich nie wykonają!

[top]