19 mar 2020

KORONAWIRUS – Apel przedstawicieli zawodów medycznych do lekarzy

0

Ograniczcie badania profilaktyczne do tych niezbędnych. Nie przepisujcie leków na zapas i „na wszelki wypadek” – apelują do środowiska lekarskiego w związku z epidemią COVID-19 przedstawiciele zawodów medycznych.

19 marca 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych wystosowali apel do środowiska lekarskiego. Podpisali się pod nim Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

„Drodzy Lekarze, przyjmijcie nasze serdecznie podziękowania i słowa uznania za współpracę w tym trudnym czasie. Wszystkie zawody medyczne stanowią dziś jeden zespół” – czytamy w apelu przedstawicieli zawodów medycznych do środowiska lekarskiego.

„Aby ułatwić wszystkim zawodom medycznym walkę z epidemią COVID-19 zwracamy się do Was z prośbą o przestrzeganie kilku prostych zaleceń:

1. W okresie walki z epidemią COVID-19 bardzo ważne jest ograniczenie badań profilaktycznych do tych, które są koniecznie wymagane do bieżącego diagnozowania. Badania okresowe mogą zaczekać kilka tygodni. Laboratoria diagnostyczne i tak pracują pełną parą. Pacjenci zgłaszający się na badania stanowią potencjalne źródło dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

2. Nie przepisujcie leków na zapas, na później. W sytuacji, kiedy wszyscy będą chcieli zrobić zapasy na rok lub dłużej, mogą nam grozić braki w zaopatrzeniu. Nie przepisujcie też leków na wszelki wypadek. Najprawdopodobniej wiele z nich i tak ostatecznie, po upływie daty przydatności, trafi do kosza” – czytamy w piśmie.

Autorzy apelu wyrażają nadzieję, że władze publiczne i społeczeństwo docenią nie tylko pracę lekarzy, ale również wysiłek i zaangażowanie pozostałych zawodów medycznych na rzecz zminimalizowania skutków stanu epidemicznego.

Źródło: Puls Medycyny

[top]