19 maj 2021

Ustawa o wynagrodzeniach przyjęta przez Radę Ministrów

0

‼️ Wydawałoby się, że możemy dziś odtrąbić sukces…

‼️ W końcu Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, przedłożony jej po wielu konsultacjach przez Ministerstwo Zdrowia

⁉️ Czy jednak na pewno mamy powody do zadowolenia?

‼️ Od początku prac nad ustawą wskazaliśmy wiele błędów w tabeli zaszeregowań, jednak z uwagi na fakt, że nowelizacja była jedyną drogą do szybkiego wzrostu wynagrodzeń oraz że Ministerstwo dało obietnicę, że stanowi ona jedynie punkt wyjścia do dalszych rozmów, zacisnęliśmy zęby i na projekt się zgodziliśmy….

‼️ Teraz jednak, mimo że projekt jest nieomal tożsamy z koncepcją wypracowaną w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, w którego posiedzeniach braliśmy udział, i na którego ustalenia się zgodziliśmy, wprowadzona dziś przez Ministra Niedzielskiego „autopoprawka” do ustawy budzi nasze spore wątpliwości.

‼️ Zrównuje bowiem współczynnik dla osób z wykształceniem wyższym na poziomie licencjackim ze współczynnikiem przeznaczonym dla osób z wykształceniem magisterskim, co sprawia, że diagnosta laboratoryjny po 5-letnich medycznych studiach będzie zarabiał tyle samo, co pielęgniarka z dyplomem studiów licencjackich.

‼️ Zastanawiamy się, dlaczego poprawki zgłaszane przez jedną grupę zawodową wprowadza się już po zaakceptowaniu projektu przez zainteresowane strony, gdy tymczasem nasze uwagi lekceważone są od momentu uchwalenia ustawy w roku 2017?

⁉️ Jak Ministerstwo zapatruje się na opisane w #NowyPolskiŁad koncepcje wykształconych i zmotywowanych kadr medycznych, skoro zgadza się na przepisy, które wręcz zachęcają do osiadania na laurach?

⁉️ Co Ministerstwo ma na myśli, ciągle deprecjonując pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych?

⁉️ Czy nie dość, że żadna ze zgłaszanych przez nas poprawek do ustawy o wynagrodzeniach nie spotkała się ze zrozumieniem, od listopada walczymy o spójną wykładnię polecenia w sprawie dodatków COVIDowych, a od lat czekamy na nowelizację ustawy o diagnostyce?

⁉️ A może tegoroczny Dzień Diagnosty Laboratoryjnego powinniśmy spędzić, zastanawiając się nad zmianą branży lub wypaleniem zawodowym?

⁉️ Może powinien to być Dzień (BEZ) Diagnosty Laboratoryjnego?

⁉️ Co o tym myślicie?#BadaniaNieRobiąSięSame

Szczegóły projektu oraz nasz komentarz w tej sprawie dostępne są w artykułach portalu Cowzdrowiu.pl.

[top]